Usługi leasingowe są dobrze znane na naszym rynku, ponieważ są dostępne już od wielu lat. Cieszę się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, gdyż to oni z nich najczęściej korzystają. Jest to doskonała alternatywa dla wynajmu.
Jaki samochód można wynająć?
Obecnie na rynku znajdziemy nawet kilkaset wypożyczalni samochodów, które zlokalizowane są we wszystkich dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. I popularność głównie wynika z elastycznych usług oraz możliwości szerokiego wyboru pojazdu. Jednakże skorzystanie z nich może się wiązać z wysokimi kosztami, szczególnie w przypadku długiego korzystania z pojazdu. Znacznie korzystniejsze jest leasing niektóre koszt można sobie zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Ponadto w przypadku leasingu, po zakończonej umowie pojazd może zostać własnością przedsiębiorcy. W przypadku wypożyczalni, nie ma takiej możliwości. Warto zauważyć, że możliwy jest leasing ciężarówek, aut dostawczych czy też samochodów osobowych. Jeżeli chodzi o długość trwania umowy leasingowej, to przeważnie trwa ona od pięciu do dziesięciu lat. W tym okresie przedsiębiorca opłaca stałe, miesięczny raty leasingowe, które przeważnie są niższe aniżeli miałby wziąć kredyt i kupić samochód. To, co wyróżnia leasing od innych usług, to to, że w trakcie trwania umowy leasingowej, właścicielem środka trwałego jest firma leasingowa, czyli leasingodorca. Po jej zakończeniu, najczęściej leasingobiorca wykupuje pojazd na własność.
Niewątpliwą zaletą leasingu jest to, że można korzystać z dowolnego środka trwałego od razu po podpisaniu umowy, bez konieczności jego zakupu. W tym przypadku koszt zakupu ponosi leasingodawca i na tej podstawie jest jego właścicielem do zakończenia umowy.