Pojazdy komunalne to każdy rodzaj pojazdu użytkowego, jaki użytkowany jest przez miejskie służby na co dzień. Pojazdy te mogą być najróżniejszego rodzaju samochodami dostawczymi, ciężarowymi, a w niektórych przypadkach nawet pojazdami budowanymi unikalnie, mającymi tylko jedno zastosowanie.

Rodzaje komunalnych pojazdów w miastach

duże pojazdy komunalne używaneNajczęściej stosowanymi pojazdami komunalnymi są oczywiście wielozadaniowe samochody dostawcze, które używane są przez miejskie służby naprawcze, ekipy utrzymania zieleni oraz wszystkie inne miejskie załogi robocze do najróżniejszych celów. Nie są one być może wyspecjalizowane, aczkolwiek jako użytkowe pojazdy miejskie wliczają się do listy komunalnych pojazdów. Najbardziej znane i rozpoznawalne duże pojazdy to oczywiście śmieciarki, najróżniejszego rodzaju, które w każdym mieście można zobaczyć. Wiele miejscowości zaopatruje się w całkowicie nowe pojazdy, z fabrycznymi gwarancjami oraz idealnym stanem technicznym, aczkolwiek w mniejszych miastach preferowane są duże pojazdy komunalne używane, być może mające już jakikolwiek przebieg, ale za to będące niejednokrotnie o połowę tańszymi pojazdami niż fabrycznie nowe samochody. Najczęściej zdarza się iż sąsiadujące gminy odsprzedają sobie pojazdy które są w stanie nadwyżkowym, nie są używane przez długi czas lub też są samochodami pogwarancyjnymi.

Wszyscy potencjalni nabywcy mogą szukać takich pojazdów w wielu salonach używanych pojazdów o przeznaczeniu użytkowym i przemysłowym. Wiele pojazdów może bowiem znaleźć zastosowanie w zadaniach odmiennych niż to do którego zostały pierwotnie przystosowane. Dobrym przykładem są tu na przykład ciągniki uniwersalne, które można błyskawicznie przystosować do nowego zadania, a które są często używane właśnie jako pojazdy komunalne.