Pojawienie się na świecie dziecka wszystko zmienia. Rodzice, a zwłaszcza świeżo upieczone mamy przestawiają się na tryb zaspokajania potrzeb dziecka w pierwszej kolejności. Bacznie je obserwują i błyskawicznie reagują na niepokojące reakcje.
Jak pomóc niemowlakowi w kolce?
Na pewno płacz dziecka jest dla każdego rodzica jest dla rodziców wyjątkowo ciężkim momentem, zwłaszcza jeżeli nie mogą mu zaradzić. Noworodki i niemowlęta nie potrafią się komunikować w czytelny sposób. Jedynym im narzędziem jest płacz, który może przybierać kilka form. Dzieci inaczej płaczą, kiedy są głodne, zmęczone, coś je boli czy potrzebują bliskości mamy. Rolą rodzica jest nauczenie się ich rozróżniać, aby móc skutecznie reagować. Na pewno najdonioślej płaczą maluchy, które coś boli. W wieku noworodkowym i niemowlęcym najczęściej są to kolki, które pojawiają się niedługo po wypitym mleku. Jeżeli się zastanawiamy co na dokuczliwą kolkę dla niemowlaka, to najlepiej zasięgnąć opinii u doświadczonych rodziców, którzy już mają przetestowane różne sposoby. Wielu z nich radzi nosić malucha na rękach w pozycji pionowej, aby ułatwić odbiciu się po jedzeniu. W taki sposób od razu pozbędziemy się nagromadzonego powietrza w układzie pokarmowym. Jeżeli się to nie uda, to można spróbować położyć malucha na swoich brzuchu, gdyż rytm bicia serca działa na maluchy uspokajająco. W wyjątkowo dokuczliwych kolkach pomaga delikatny masaż brzuszka, który pomaga rozluźnić mięśnie i wydostać się powietrzu na zewnątrz.
W kolce ważne jest szybkie rozpoznanie dolegliwości i właściwe udzielenie pomocy dziecku. Maluchy nie są w stanie sobie poradzić z kolką, a jedyne co mogą zrobić to płakać i podkurczać nóżki. To dla rodziców jasny sygnał, że malucha boli podbrzusze i brzuszek.