Przyczepy w samochodach ciężarowych powinny być zabezpieczone, ponieważ wiadomo, że ludzie, którzy prowadzą takie pojazdy nocują zazwyczaj na parkingach. Dobre zabezpieczenie przyczepy sprawia, że kierowca jest w stanie faktycznie odpocząć w nocy, bez obaw, że ktoś mu ukradnie ładunek. Do tego na pewno go dowiezie w całości, bez straty czegokolwiek, co było schowane na naczepie.

Przyczepy i zabezpieczenia na nich

przyczepy ciężaroweWiadomo, że kierowca nie widzi, co dzieje się konkretnie za naczepą, ponieważ jest ona dość szeroka, długa, a na dodatek wysoka. Właśnie dlatego nowoczesne przyczepy ciężarowe mają różne zabezpieczenia. Najbardziej podstawowym tak naprawdę jest mocny zamek z funkcją antywłamaniową. Jednak zdarza się, że naczepa jest z materiału, który można przeciąć. To dlatego nierzadko montuje się zabezpieczenia, które dopiero po przecięciu informują kierowcę, że ktoś jest za przyczepą i próbuje dokonać kradzieży. Bardzo często przyczepy ciężarowe mają z tyłu umieszczoną kamerę z czujnikiem ruchu. Dzięki temu kierowca informowany jest o tym, jak kamera zarejestruje ruch do trzech metrów za naczepą. W takich przyczepach umieszcza się rejestratory na podczerwień, dlatego zabezpieczenie jest uruchomione dopiero gdy faktycznie ktoś jest za naczepą. Dodatkowo nie może to być zwierzak, ponieważ kamera włącza się, gdy obiekt w ruchu jest wyższy niż określony pułap, na przykład jednego metra.

Takie zabezpieczenia są niezwykle skuteczne i szczerze mówiąc w ogóle mnie to nie dziwi. Kierowcy chętnie z nich korzystaj,ą gdyż tylko dzięki temu mają pewność, że nikt nie będzie ingerować w ładunek, który wiozą. Na parkingach niestrzeżonych jest to szczególnie ważne. Producenci montują takie zabezpieczenia już na etapie produkcji przyczepy ciężarowej, aby ułatwić sprawę kierowcom.