Czasem zdarzają się w naszym życiu gorsze dni. Wiele osób doskonale radzi sobie z różnymi problemami, które mogą mieć negatywny wpływ na życie. Jednakże, spore grono osób wymaga pomocy ze strony psychologa bądź psychiatry. Nierzadko stosowanie poszczególnych metod terapeutycznych przynosi spektakularne efekty. O czym dokładnie mowa?

Założenia terapii behawioralnej

terapia behawioralnaKażdy człowiek niekiedy potrzebuje wsparcia innej osoby. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Wiadomym jest, że w niektórych sytuacjach dobrze jest skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów. Niekiedy dobre efekty przynosi odpowiednio dobrana terapia behawioralna. Co to jest? Dotyczy ona wpływu otoczenia, doświadczeń oraz bodźców na zachowanie i myślenie ludzi. Okazuje się, że terapia ma na celu modyfikację wyuczonych zachowań, dzięki czemu można pozbyć się negatywnych reakcji na dane bodźce. Następuje również poprawa postrzegania świata czy samoakceptacji. Taka terapia może być częścią leczenia farmakologicznego, jak i może zostać stosowana jako jedyna forma pracy z daną osobą.  Kiedy wskazana jest terapia behawioralna? Na pewno w przypadku depresji czy zaburzeń lękowych. Polecana jest także przy różnego rodzaju fobiach oraz zaburzeniach postrzegania własnego ciała. Taka terapia jest krótkoterminowa, ponieważ może trwać do pół roku. Ważne, aby regularnie uczestniczyć w spotkaniach, które trwają około godziny. Każda sesja przebiega nieco inaczej. Pomoc specjalisty często przynosi dobre efekty.

Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie radzić sobie z problemami. Tym bardziej, że niektórzy cierpią na przeróżne zaburzenia na tle psychicznym. Zastosowanie terapii behawioralnej to niekiedy świetne rozwiązanie. Wówczas, pozwala to na kontrolę własnych lęków oraz odpowiednie rozwiązywanie różnorodnych problemów.